ОРАНІЄНБУРГ, 19 квітня.
(Ганна Снігур-Грабовська - УКРІНФОРМ). Щороку їх приїжджає сюди дедалі менше. Сьогодні їх тут не більше двадцяти. Вони - це колишні українські в'язні концтабору Заксенхаузен, одиниці з тисяч замордованих нацистами у роки Другої світової війни. Ось уже друге десятиліття дехто з них майже щороку приїжджає з України на запрошення німецької сторони до міста Оранієнбург, де колись знаходився "табір смерті".
"Для мене це прокляте і водночас святе місце, - каже Володимир Воєводченко, який три роки провів у Заксенхаузені. - Тут я втратив тисячі своїх земляків, втратив свою молодість, але залишився живий".
Марія Король потрапила в Заксенхаузен у січні 1945 року разом з іншими в'язнями, яких евакуювали з Освенцима-Біркенау. Її 18-річною німці взяли в полон 1943 року. У концтаборі для жінок на території Освенцима, як і всім в'язням, Марії відрізали довгі коси і накололи на руці номер. "Після війни намагалася вивести татуювання, навіть кислотою, та безуспішно", - каже жінка, показуючи невеликі цифри на лівій руці, яких уже й не розпізнати. "А ще в мене немає двох зубів і деформоване перенісся, - додає вона. - Це мене один есесівець в Освенцимі так вдарив в обличчя черевиком". У Заксенхаузені теж постійно голодували, у бараках було так тісно, що в'язні навіть не мали змоги випростати ноги. Та все ж були солідарними: їжу ділили порівну, допомагали слабшим у роботі, доглядали хворих.
"Мені здається, я була в одному з тих бараків, - вказує ліворуч пані Марія. - Пам'ятаю, що з вікна було видно вежу і колючий дріт. Коли у квітні 1945 року німці тікали, ми залишалися зачиненими у бараках без води і їжі десять днів, поки не прийшли радянські солдати".
Скобленка, як і Володимира Воєводченка, 21 квітня 1945 року німці погнали з концтабору у так званий "марш смерті". Передбачалося понад 30 тис. в'язнів колонами по 500 чоловік перекинути на берег Балтійського моря, вивезти у відкрите море на баржах і затопити. Знесилених і хворих дорогою вбивали. "Колони супроводжували не есесівці, а колишні в'язні Заксенхаузена, німці-бандити, які були з нами особливо жорстокі. Їм дали есесівську форму і зброю, - згадує Воєводченко. - Вже під Шверіном ми зробили зупинку, я ліг під деревом і не міг уже встати. Через кілька днів мене знайшли і врятували радянські солдати".
За свідченнями Скобленка, одного разу під час маршу німці дозволили співробітникам Червоного Хреста дати в'язням трохи їжі. На десятий день після виходу із Заксенхаузена йому з товаришами вдалося втекти з колони і пізніше приєднатися до Радянської армії.
"Я ні на кого не тримаю зла, - каже Федір Скобленко. - На війні свої закони. Але й не всі німці були жорстокими".
Насамкінець робимо фото на згадку, на задньому фоні - ворота із написом "Праця визволяє". "Веселіше", - заохочує молодий німець-фотограф. Але це вдається не всім - занадто багато трагічних спогадів криється за цими воротами.