КИЇВ, 1 грудня. /Валентина Пащенко - УКРІНФОРМ/. В Києві презентували сьогодні ілюстрований науковий збірник "Марія Примаченко 100". Книга, що містить статті, есе, спогади, публікації, присвячені сторіччю Марії Примаченко, щойно вийшла у видавництві "Родовід".
"Оманлива простота її творчості є найскладнішою загадкою. Чим далі проникаєш в світ Марії Примаченко, тим більше переконуєшся: щоб пізнати цю простоту, треба володіти унікальним кодом - кодом, який би відкривав феномен образного мислення нашого народу", - підкреслив Микола Жулинський. Говорячи про особливість фемонену Марії Примаченко, він зазначив, що художниця "добре усвідомлювала: вона творить добро, і це добро означало принести людям диво - диво захопитися і вразитися".
Як ішлося на презентації, при знайомстві з цим виданням читач неодмінно побачить, що кожне нове покоління відкриває у творах художниці щось своє, не побачене попередніми поколіннями. "Марія Примаченко - видатна особистість. Разом з Малєвичем, Архипенком та Катериною Білокур вона достойна представляти українське образотворче мистецтво ХХ століття. Її творчість, як і кожного великого художника, в подальшому розкриватиме все нові і нові свої таємниці", - підкреслив упорядник та науковий редактор видання - доктор мистецтвознавства Олександр Найден.
Він зазначив, що збірник містить майже всі важливі матеріали про Марію Примаченко, які виходили з 1961 року. 200-сторінкове видання складається з двох частин. У першій - ретроспективній - матеріали розташовано хронологічно, відповідно до їх опублікування в різних газетах, журналах, книгах. Тут статті як московських мистецтвознавців (як уточнив Олександр Найден, перші публікації про Марію Примаченко з'явились 1961 року в московській пресі) Юрія Овсянникова, Олени Костіної, Марії Розанової, Ніни Шкаровської, директора Хорватського музею Владіміра Црнковича, так і українських дослідників та діячів - Володимира Данилейка, Ніни Веліготської, Анатолія Макарова, Миколи Жулинського та багатьох інших. Саме ці матеріали найяскравіше демонструють еволюцію наукових поглядів на творчість мисткині.
У другій частині, "ювілейній", подано спогади, есе, філософську та мистецтвознавчу аналітику. Це матеріали філософа Юрія Легенького, живописця Тіберія Сільваші, культуролога Людмили Лисенко, мистецтвознавців Галини Скляренко та Дмитра Горбачова, літературознавця Тамари Гундорової та інших відомих українських дослідників.
Збірник "Марія Примаченко 100" проілюстрований унікальними фотопортретами художниці відомого фотохудожника і письменника Юрія Роста, а також репродукціями творів мисткині, що зберігаються в музейних та приватних колекціях України. "Серед цих кольорових ілюстрацій - і ранніх, і пізніх - є й такі, що раніше не публікувалися", - уточнив Олександр Найден. Дизайн та художнє оформлення створив відомий харківський дизайнер Євген Табориський, який працює й викладає в Москві.
Як підкреслювалося, презентований сьогодні збірник має стати основою наступних досліджень про видатну художницю. На часі грунтовне академічне видання, великі виставкові проекти, які б широко презентували її творчість. Тож 100-річчя від дня народження самобутньої української художниці, на честь якого ЮНЕСКО оголосило 2009 рік Роком Марії Примаченко, має спонукати до нових ініціатив для увічнення пам'яті про неї.