пʼятниця, 11 липня 2008 р.

Водоспади Буковинських Карпат стали фіналістами всеукраїнської акції «Сім природних чудес України»


ЧЕРНІВЦІ, 10 липня. (Наталія КоманякУКРІНФОРМ). Ландшафтний заказник місцевого значення «Буковинські водоспади» потрапив до фіналу конкурсу всеукраїнської акції «Сім природних чудес України», про що було оголошено під час підбиття підсумків другого етапу конкурсу, передає кореспондент УКРІНФОРМУ. Це казкове місце – долина семи мальовничих водоспадів - знаходиться у селі Розтоки Путильського району. Унікальним явищем є те, що в гірській залісненій ущелині у руслі та притоках потоку Смугарів (притока Черемошу) на відстані двох кілометрів вирують аж сім водоспадів різної потужності і висоти – від 3 до 18 метрів. Поєднання на такій незначній ділянці такої кількості досить рідкісних в Українскьих Карпатах водоспадів, з мальовничими краєвидами та палеонтологічними знахідками, за твердженням фахівців, є не лише справжньою екзотикою, але й великою науковою цінністю.

Русло Смугаріва і більшості його лівих приток перетинають виходи масивних пісковиків, вапняків, сланців – саме вони і формують низку водоспадів. Зараз ця місцина охороняється державою – ще кілька десятків років тому ці землі під заказник виділили колишні колективні господарства села Розтоки. Отож нині заказник має площу 38,5 га і належить Розтоківському лісництву Карпатського спецлісгоспу.

Перший водоспад – Ковбер – за шириною більший, ніж за висотою, яка сягає 3,5 метра. Названий від прізвища колишнього власника місцини, який ще за Румунії збудував тут бетонну стінку (кашицю) для забору води для водяного млина. Поруч,за двадцять метрів вище за течією, впадає перша ліва притока, що утворює у нижній частині ущелину - у ній знаходиться вертикальний водоспад висотою 10,5 метра – Сич. Так назвали його через особливе сичання падаючої води. Наступний, також вертикального типу каскадний водоспад має висоту 9 метрів, і називається Нижнім Гуком - він розташований вище Сича. Майже кілометр вгору відділяє його від четвертого водоспаду, під назвою Ворота і висотою 3,5 метра. За 250 метрів вище виграє на сонці каскадний водоспад вертикального типу Середній Гук висотою 10,5 метра. Його побратим – Великий Гук – розташований за півкілометра далі. Він також вертикальний і вважається найгарнішим серед усіх. До того ж, Великий Гук – найвищий з водоспадів – його висота аж 19 метрів. І останній, сьомий водоспад, – Вишній Гук – вертикального типу, каскадний, у вишину на 5 метрів.

Довідково. Окрім водоспадів, від Буковини на звання природного дива претендували також печера «Попелюшка» у Прут-Дністровському межиріччі, Звенячинсько-Хрещатицька стінка на Дністрі, скелі «Чорний Див» у Карпатах та «Кам’яна Багачка» на березі ріки Путила. Торік у всеукраїнській акції «7 чудес України» одним із переможців став державний історичний заповідник «Хотинська фортеця».

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментувати: