неділя, 10 січня 2010 р.

У Польщі знайдено сліди найдавніших чотириногих

КИЇВ, 10 січня. / УКРІНФОРМ/. На південному сході Польщі виявлено відбитки лап викопних чотириногих тварин, які мешкали близько 397 мільйонів років назад, повідомляє УКРІНФОРМ із посиланням на науковий відділ Бі-Бі-Сі. Це робить їх найдавнішими предками всіх хребетних, тих, що мешкали на суші до наших днів. На думку вчених, ця знахідка вказує на те, що перші хребетні вийшли з мілких морів на сушу приблизно на 20 мільйонів років раніше, ніж вважалося раніше. Це відкриття може змінити уявлення палеонтологів про еволюцію хребетних.
У статті, опублікованій у науковому журналі Nature групою європейських палеонтологів, говориться, зокрема, що сліди ці в окам'янілій глині збереглися так добре, що на них видно навіть відбитки окремих пальців. Численні окам'янілі сліди досі неописаних істот виявлено у кар'єрі Захельмі у гористій місцевості. Вони були залишені істотами, які жили у прибережній мулистій зоні на березі стародавнього моря у середині девонського періоду. Ці створіння, ймовірно, нагадували сучасних крокодилів і поводилися як амфібії. Судячи з розмірів деяких відбитків, вони були завдовжки близько 2 метрів.
Польські і шведські учені проаналізували регулярність відбитків і прийшли до висновку, що їх могли залишити лише чотириногі істоти з оформленими кінцівками - тетраподи.
Як повідомлялося раніше, перші наземні істоти еволюціонували з риб, які могли спиратися на плавники і виходити на сушу. Точний момент переходу таких хребетних від життя у воді до життя на суші є предметом запеклих наукових дискусій.