вівторок, 14 серпня 2012 р.

Сьогодні Медовий спас

Медовий спас святкують православні 14 серпня. Цей день є початком Успенського посту, коли починають збирати мед і святять його. Піст триває два тижні - з 14 по 27 серпня, і під час нього не можна їсти ні м'ясного, ні молочного.

Друга назва сьогоднішнього свята - Маковій. Саме цього дня поминали сімох старозавітних мучеників Маковеїв, які у 166 році до народження Христа прийняли мученицьку смерть за свою віру.

Традиційно 14 серпня, у день Медового спасу або Спасу на воді, як ще називають свято на честь малого водосвяття, у церквах святять воду, квіти й мак, який саме дозріває до середини серпня. Вода, освячена на Маковія, вважається цілющою.

Взагалі ж у серпні три Спаси, три свята на честь Спасителя. Другий Спас - 19 серпня, "на горі"; третій - 29 серпня, "на полотні".

Другий Спас називають ще Яблучним. Головним його обрядом є освячення плодів і злаків. За традицією люди приносять до церкви добірні яблука, які від цього дня вже можна починати їсти. Яблучний Спас триває протягом дев'яти днів. З трьох свят тільки другий Спас входить до числа "двонадесятих свят". Він присвячений подіям, вирішальним для переконання учнів Христа, що перед ними - Спаситель.

Третій Спас - 29 серпня - ще називають "Дожинки", "хлібний" - тому що закінчується прибирання хлібів, а також "горіховий" - оскільки до цього часу достигають і горіхи. Церква ж називає це свято - "Перенесення Нерукотворного образу Господнього". Істинне походження цього свята - "Спаса на полотні" - відносить нас у далеку історію. Коли князь Едесси, Авгар, захворів на проказу, лікувався довго й безуспішно, аж доки не почув про чудотворця з Палестини - це був Ісус Христос. Князь послав до нього гінця. Христос після вмивання витер своє обличчя рушником, і на ньому закарбувалось зображення обличчя Господа. Гонець відвіз цей рушник князю, і лише один дотик до нього полегшив страждання, а потім і зцілив його. Рушник (убрус) Христа став прапором на Воротній вежі Едесси. Так народився звичай захищати Воротні башти міст зображеннями Христа, іконами Спасителя (Спаса).
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/sogodni
_medoviy_spas_1748765

2 коментарі:

  1. Найбільше мак допомагав від відьом, упирів і так званих «ходячих покійників». Обсипавши ним навкруги себе, тобто зробивши магічне коло з маку, людина надійно захищалася, бо, за народними уявленнями, відьма або упир не могли заподіяти їй ніякої шкоди, аж поки не визбирають весь мак до зернини. Найчастіше використовували з цією метою самосійний мак, який називається «мак-ВИДЮК» або «мак-скакун». Вважалося, що відьми дуже боялися такого маку, особливо з першої маківки, яку вони намагалися вирвати на чужому городі.

    ВідповістиВидалити

Коментувати: