Надворі - сніг і мороз, а в хаті - ялинка. Відгадайте з першого разу - що за свято таке? Звісно, Новий рік - одне з найулюбленіших свят усіх дітей та дорослих. В усі часи і в усіх народів прихід Нового року вважався великим народним святом, проте не завжди цей день припадав на 1 січня. Отож напередодні Нового року зробімо невеликий екскурс у минуле, щоб довідатися про нього якомога більше.
У Давньому Єгипті Новий рік святкували на початку літа, під час найбільшої повені на річці Ніл, який в усі часи вважався священною рікою.
У Давній Греції початок Нового року припадав на 22 липня, а літочислення давні греки запровадили від знаменитих Олімпійських ігор, які влаштовувались, як відомо, на честь легендарного Геракла.
У середньовічній Англії Новий рік зустрічали з проходом весни - 1 березня.
Ще далі пішли французи. У часи Французької революції Новий рік почали святкувати 22 вересня - в день осіннього рівнодення.
В Україні переддень Нового року (за старим стилем) називали Щедрим вечором або Меланкою. Діти ходили з щедрівками від хати до хати, носили з собою велику солом'яну ляльку Меланку, урочисто вітаючи всіх членів родини - від старого до малого. Господарі дарували щедрувальникам випечених з тіста і яскраво розмальованих півників, корівок, конячок тощо.
У Росії в новорічну ніч ходили по дворах "ряжені", одягнені в маски і шкури тварин, вони співали, танцювали, бажали господарям усього найкращого, натомість отримували подарунки - "бліни".
У 1700 році російський цар Петро I відповідно до нового, Юліанського календаря, переніс святкування Нового року з 1 вересня на 1 січня, як це було прийнято в усіх європейських країнах. Відтоді Новий рік у Російській імперії почали відзначати за новим стилем, не забуваючи при цьому вшанувати і старий Новий рік. Традиція подвійного відзначення новорічного свята тягнеться і до наших днів. Проте і в новітні часи Новий рік вшановують у різних країнах по-різному.
Французький Дід Мороз - по-тамтешньому Пер Ноель - в новорічну ніч має звичку залишати подарунки в дитячих черевичках. Подарунки мають назву сантомів - це маленькі дерев'яні або глиняні фігурки, які потім ставлять біля заквітчаної вогнями ялинки. У цій країні існує ще один звичай - запікати в новорічний пиріг біб, квасолину чи горошину. Той, кому дістанеться біб, здобуває титул "бобового короля" - незалежно від того, чи це доросла людина, чи дитинча. У святкову новорічну ніч усі мають підкорятися його наказам і навіть вередуванням.
Веселий чоловічок, одягнений у хутряну шубу, високу овечу шапку, з кошиком на плечі приходить і в чеські родини. Цього симпатичного незнайомця звати Мікулаш. Діткам, які добре навчаються і слухають тата-маму, він завжди приносить гарні подарунки на вибір.
У Швеції в новорічну ніч дорослі разом з дітьми обирають королеву світла - Лючію. Її наряджають у білу сукню, на голову одягають корону із запаленими свічками. Лючія приносить подарунки дітям і ласощі домашнім тваринам. Усю ніч у будинках не гасне світло, вулиці яскраво освітлені, люди ходять у гості одне до одного.
До маленьких німців Санта Клаус полюбляє з'являтися на віслючкові. Перед тим, як заснути, німецькі діти ставлять на стіл тарілку для подарунків, які їм приносить Санта Клаус. У черевичок кладуть пучок запашного сіна для ослика, інакше той може образитися (вередлива ж тварина!), і наступного року діти залишаться без гостинців.
А в Голландію Санта Клаус припливає, кажуть, на кораблі. Батьки разом зі своїми чадами весело зустрічають його на пристані. Голландський Санта Клаус полюбляє веселі розіграші та сюрпризи і часто дарує дітлахам марципанові фрукти, цукеркові іграшки та квіти. Солодкий, як бачимо, там Дід Мороз.
У Грузії в перший день Нового року не прийнято без запрошення ходити в гості: господар сам кличе тих, з ким у нього пов'язані поняття добра і справедливості. Званий гість повинен першим переступити поріг дому, куди його покликали, причому обов'язково має принести з собою щось солоденьке, інакше його просто не зрозуміють.
А в Країні вранішнього сонця - Японії - прийнято зустрічати Новий рік у новому вбранні. Вважається, що це приносить здоров'я та удачу в новому році. 107 ударів дзвонів оголошують про те, що прийшов Новий рік. Палаци та замки з криги, величезні снігові скульптури казкових героїв прикрашають японські міста. На дверях своїх будинків японці чіпляють гілочки сосни, бамбука і сливи. Сосна в цій країні символізує довголіття, бамбук - вірність, а слива - життєлюбність.
Усього цього та мішок інших гараздів бажає УКРІНФОРМ усім своїм читачам. З Новим роком, з новим щастям!